Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

I o přestávkách mohou vzniknout trvalé hodnoty

Určitě jste už podobnou situaci také zažili. Nějakým nedopatřením zjistíte, že po přestávce jdete na hodinu a příprava není použitelná, funkční nebo prostě neexistuje. Nastane horečná činnost – hledání zdrojů, listování v učebnicích a knihách… prsty běhají po klávesnici jak zběsilé. Limit pro přípravu je u konce: zvoní! Prohrabat hromádku, popadnout vše relevantní a s překročením prahu třídy nasadit úsměv pedagogického profesionála…

A třešničkou na dortu je, když po odchodu ze třídy slastně vydechnete, že to snad byla jedna z nejlepších hodin, kterou jste za posledních … dní/let zažili. A přitom jste měli na přípravu jen jednu kraťoulinkou přestávku!

Proč tak popisný úvod? Za chvilku nastane také svým způsobem přestávka, i když je téměř dvouměsíční. Budete mít čas zregenerovat síly, věnovat se svým koníčkům, rodině – a nebo také dalšímu vzdělávání. A nemusí to být nutně studium knih či účast na letních soustředěních. Možná postačí občas nahlédnout na Metodický portál do některého z modulů a nechat se inspirovat (nebo ještě lépe – inspirovat ostatní). Pojďme si společně udělat takový TOUR PORTÁL 2012.

Moduly Články a DUM stále přijímají materiály do všech vzdělávacích sekcí. Pokud tedy máte nějaké materiály, které Vám leží v šuplíku nebo vznikly v rámci šablon EU školám, pak je Metodický portál RVP.CZ tím nejlepším místem pro jejich publikaci – během „kontrolního kolečka“ vám pomůžeme vychytat všechny drobnosti na cestě ke kvalitnímu výukovému materiálu.

Pokud budete o prázdninách často připojeni k internetu, možná narazíte na zajímavou webovou stránku, o kterou byste se chtěli podělit s ostatními učiteli. Není nic jednoduššího, než vložit odkaz do modulu Odkazy – spolu s anotací, popiskem a doporučeními pro své kolegy z oboru. O otevření modulu jsme psali v příspěvku Předprázdninové probouzení dalších modulů Metodického portálu.

Učíte na 2. stupni ZŠ nebo na gymnáziu a potřebujete inspiraci k výuce některého konkrétního tématu? Podívejte se do modulu AudioVideo. V záložce  Virtuální hospitace najdete výstupy z projektu KURIKULUM G – záznamy z hodin a následných online diskuzí. Postačí se pohodlně usadit před počítač, naladit si obraz a zvuk… a výuka může začít.

Prázdninové období může být také někým pojato ve stylu „naučím se alespoň jednu novou věc„. Pokud patříte do této skupiny a chcete toto své předsevzetí splnit ve spojení s Metodickým portálem RVP.CZ, pak doporučujeme modul Wiki. O dovolených je ideální situace pro cestování – cestování znamená (také) fotografie – zajímavé fotografie si jistě zaslouží další využití. Podělte se o své úlovky beze zbraní s ostatními učiteli v sekci Kabinet – Fotografie.

Možná, že během volna nastane chvilka, kdy se vám zasteskne po „učitelování“. Vstupte tedy do modulu Diskuze a své úvahy sdílejte s ostatními kolegy. A kdyby to náhodou nebylo nic pedagogického, máme zde sekci Klub, kde si povídáme „jen tak“.

Pokud se vám zdají všechny výše jmenované aktivity málo vzdělávací, co si takhle rozšířit znalosti o technologiích nebo o výuce angličtiny? Stačí nahlédnout do modulu E-learning, kde jsou pro vás připravené již 4 otevřené kurzy, tj. volně přístupné pro samostudium.

Něco jsme vynechali? Od toho jsou tu komentáře :-) Přidejte svůj tip na zajímavé využití některého z modulů v klidnějším letním období.


    hodnotili 3 uživatelé

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.