Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Opakování je matka moudrosti aneb Zase tu máme Vánoce

Vánoce byly pro mne vždy velkou výzvou a záleželo na tom kterém školním roce, zda jsem si dala za úkol pouze přetrpět toto období ve škole nebo je udělat nějak jinak a netradičně. Obojí se mi dařilo s nepravidelnou frekvencí a střídavou úspěšností. Tentokrát bych tedy poslední letošní blogový přípěvek v blogu Referát Metodického portálu pojala v duchu malé předvánoční procházky modulem Blogy jako takovým. A začnu hned ukázkou z příspěvku, který byl publikován v roce 2009 Oldřichem Suchoradským:

Ale tou nejmilejší vzpomínkou je pro mne překvapení, které mi přichystali moji bývalí žáci o Vánocích, kdy jsem musel po revolučních změnách odejít nejen z funkce, ale i ze školy. Na Štědrý den večer někdo zaťukal na okno a celá moje rodina vyšla ven, pod zápražím stála a zpívala koledy roková kapela mých bývalých žáků, kteří nelitovali několikakilometrové cesty, aby v zimě a mrazu přijeli a zahráli pod oknem svému učiteli. Nezapomenutelný zážitek na vskutku neopakovatelné Vánoce. Takové zážitky může mít jen a jen ten, kdo pracuje s dětmi a právě takové chvíle jsou pro nás učitele, tou nejkrásnější a jedinečnou odměnou. (1)

Patří takové vzpomínky minulosti, nebo se s nimi ještě setkáváme i u dnešních žáků? A nebo už můžeme být rádi, když dostaneme emailem elektronickou pohlednici?

Pan Suchoradský se také vyjadřuje k organizaci vánočních besídek. To může být pro učitele velká výzva. Jednou jsem vánoční besídku pojala ve stylu minulého století – vařili jsme si šípkový čaj (šípky si děti pochopitelně samy nasbíraly a usušily), k jídlu jsme měli brambory na loupačku a zdobili stromek přírodninami a sušeným ovocem. A jindy jsem to nechala čistě na dětech – zábavná vystoupení, předávání dárečků, diskotéka.

Samozřejmě jsem v rámci zklidnění žáčků také používala knihu nebo poslech kazety (fejetony pana F. Nepila k tématu Vánoc jsou prostě v jeho podání dokonalé).

Ať zvolíme jakoukoli formu zakončení kalendářního roku se svými žáky, měli bychom se stále snažit poukazovat na kouzlo Vánoc a pokoušet se přehlušit hlasité “Hou, hou, hou” blikajících reklam v supermarketech. Jak píše O. Hausenblas ve svém blogu Ireneus:

Kdysi bývaly Vánoce i s adventem hlavně svátky rozjímání (dnešní žáci by spíše znali slovo „meditace‟, ale nejspíše by pro ně bylo něčím stejně cizím jako to rozjímání). Když však jsou u nás svátky, soboty a neděle trvale otevřené pro konzum, nemůžeme se divit, když se žaludku daří mlaskáním přehlušit tiché pozastavení, přemýšlení, rozvažování. (2)

Zvláštní, že v letech 2010 a 2011 bylo vánočních příspěvků pomálu – a když, pak to bylo především o nestíhání, stresu a “vánočním běsnění” (3). Tak to tu rozebírat nebudu, chci udržet poetickou náladu.

A tak zakončím tento předvánoční příspěvek ukázkou z básničky P. Stanjurové, že které čiší radost a pohoda – a totéž přeji i vám za celý tým Metodického portálu:

Vánoce jsou svátky blaha, 
ať je vidět naše snaha.
Ať se všechno vydaří,
kuchařky nám navaří.
Sejdeme se tady znovu,
opět rádi, opět spolu. (4)

PS: A pokud vám chybí nějaké povídání o vyhlídkách Metodického portálu pro rok 2013, tak si počkejte do prvního lednového týdne ;)

 

Zdroje:

(1) Suchoradský, O.: VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ …  • Dědův poškolníček. Metodický portál: Blogy [online]. 2009. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://dedvseved.blogy.rvp.cz/prispevky/vanoce-vanoce-prichazeji.html>

(2) Hausenblas, O.: Vánoce, četba a čas rozjímání • Ireneus. Metodický portál: Blogy [online]. 2009. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://ireneus.blogy.rvp.cz/2009/12/25/vanoce-cetba-a-cas-rozjimani/>

(3) Hublová, P.: Šťastné a veselé? Pěkná dřina! • … a zase ten PEPOUŠ! Metodický portál: Blogy [online]. 2011. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://pepous.blogy.rvp.cz/prispevky/drina.html>

(4) Stanjurová, P.: Vánoce • Holky z naší školky.  Metodický portál: Blogy [online]. 2009. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://holkyznasiskolky.blogy.rvp.cz/2009/12/14/vanoce/>


    hodnotili 3 uživatelé

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.