Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

ONLINE SETKÁNÍ: Školní parlament jako nedílná součást života školy

Středa 13.3.2013, 20:00 – 21:00

„Organizační struktura parlamentu umožňuje všem žákům podílet se na životě školy, a to formou návrhů a připomínek k různým aspektům života školy. Zástupci žáků v parlamentu se pravidelně setkávají, přednášejí návrhy a připomínky žáků ke vzdělávacímu procesu, k prostředí, vzájemnému soužití ve škole. Společně je projednají, vyjadřují se k nim a realizují potřebná opatření. Parlament předkládá podněty, otázky a návrhy vedení školy, jednotlivým učitelům, kteří na ně reagují. Probíhá vzájemný dialog pro nalezení optimálního řešení.“

Základními otázkami jistě je Proč zakládat a podporovat žákovský parlament na škole? a Co při zakládání školního parlamentu neopomenout? Věříme, že vás toto setkání naladí natolik, že si na ně odpovíte v závěru webináře sami.

 Na setkání si mimo jiné představíme rady a tipy, jak si zajistit podporu vedení, inspiraci z praxe (metody, aktivity, usazení ve školním životě, úspěšné projekty). Řekneme si jak postupovat při založení parlamentu a jaké jsou základní podmínky pro bezproblémové fungování parlamentu. 

Tento webinář je určen učitelům a ředitelům všech stupňů škol, kteří uvažují o založení školního parlamentu nebo by se rádi dozvěděli o smyslu fungování této školní aktivity. Je samozřejmě zdarma.

Lektoři:

Petr Chaluš pracoval jako poradenský pracovník na ZŠ Londýnská Praha 2, kde v letech 2002 – 2007 koordinoval činnost školního parlamentu. Petr Chaluš byl i lektorem Akcí na zakázku „individualizace vzdělávacího procesu“ pro koordinátory ŠVP, kde součástí byl i blok o školním parlamentu. Je také autorem Příkladu dobré praxe o školním parlamentu, vytvářené VÚP mezi pilotními školami apublikované v roce 2006. Text má název „Školní parlament – spolurozhodování žáků o životě školy“ a celý jej naleznete zde .  

Filip Hotový - metodické a organizační vedení CEDU - http://cedu.cz/zakovske-parlamenty. CEDU se ve své činnosti zaměřuje především na podporu práce se žákovskými parlamenty (zakládání parlamentů, rozvoj činnosti, metodická podpora, semináře DVPP). Chce pomáhat školám, které se s tímto nejednoduchých nástrojem demokracie v životě školy potýkají, hledají cesty, řeší problémy. 

Budeme rádi, když lektorům předem položíte dotazy v diskuzi. Budou mít tak čas přizpůsobit se vašim požadavkům.


 Užitečné odkazy:             


    hodnotili 2 uživatelé

6 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Výborně, už se těším! P.

 2. avatar

   
  Díky za zájem, snad nás bude více, taky se moc těším jako lektor a Filip určitě taky.   

 3. avatar

  Já Vás zdravím...Základní škola J.A.Komenského Louny - letos jsme zahájili činnost ŽP. Žáci od čtvrtého ročníku do devátého si ve třídách zvolili po dvou zástupcích, čili celkem máme 24 členů, a musím říct, že velmi kvalitně zvolených. Scházíme se v malé stupňovité aule - multimediální učebně, reprezentativním prostoru pro tuto činnost. Začínáme a máme chuť do práce. Jde o důležitou součást života školy - velmi potřebnou komunikaci mezi žáky, učiteli a vedením školy. Rád se dozvím, jako pozorovatel, Vaše zkušenosti s vedením a fungováním ŽP. Díky

 4. avatar

  Hm, zřejmě jsem se zaregistroval špatně...Mějte se prima JČ

 5. avatar

  Mrzí nás, že jste se na setkání online nedostal. Do týdne nabídneme v modulu AudioVideo záznam, který Vám umožní porovnat Vaše zkušenosti s doporučeními lektorů.
  Děkujeme.

 6. avatar

  Bylo to výborné to online setkání, hlavně díky pozitivním reakcím účastníků. Velmi mě to povzbudilo do další podpory školních parlamentů. Pokud se chcete na cokoli zeptat napište - petrchalus@gmail.com . Pokud máte zájem o další webinář Školní parlament II, ozvěte se.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.