Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Metodický portál pro umělecké vzdělávání

Zpráva z konference k projektu Podpora uměleckého vzdělávání v ČR.

Metodický portál RVP.CZ vznikl jako podpora pro implementaci rámcových vzdělávacích programů. Nabízí prostor pro publikaci článků, komentářů, odkazů, diskusí atd. Metodický portál RVP.CZ je živý komunikační a metodicko-didaktický nástroj pro zkušené i začínající učitele a místem pro setkávání pro učitele. Konkrétně portál nabízí informační zdroje v modulech DUM a odkazy, metodickou podporu najdete v modulech Články a Digifolio, pro sdílení zkušeností nabízí modul Diskuze a Wiki. Metodický portál RVP.CZ má kolem 25 000 návštěv týdně.

Články publikované na Metodickém portálu RVP.CZ jsou garantované, tzn., že prochází recenzemi a korekturou. V sekci DUM jsou uvedeny digitální výukové materiály včetně audio a videozáznamů. Materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons. Znamená to, že lze tyto materiály volně kopírovat, upravovat či vkládat na vlastní stránky, pouze je potřeba ve shodě s licencí uvést autora, licenci a sdílení ve stejném režimu.

Výzva – máte-li zajímavé materiály či náměty na metodické články, můžete přispět (finanční ohodnocení kvalitních materiálů je pak příjemnou odměnou).

Dotaz z publika: Je možné DUMy využít i pro interaktivní tabule?

Pavlína Hublová: Ano, je to možné, pokud máte v počítači, který je připojený k interaktivní tabuli, instalovaný program, který dokáže stažený DUM otevřít.

V modulu Odkazy jsou uvedeny linky na zahraniční i české portály či další sbírky zajímavých zdrojů pro výuku. Pokud nenajdete na portálu to, co chcete, můžete sami vložit odkaz, je to záležitost na deset minut.

Komunitní část (např. modul Diskuze, Wiki, Digifolio) není garantovaná, je možné využívat podle potřeby, např. nahrávat materiály, vkládat texty, komentovat. Formou komentářů lze současně získat zpětnou vazbu ke svým sdíleným materiálům a textům. V modulech Wiki a Digifolio si sami určujete, s kým svůj obsah sdílíte.

Modul Diskuse nabízí prostor pro sdílení zkušeností, například v oblasti implementace RVP. Modul Wiki nabízí například Knihovnu pro sdílení pedagogických znalostí, Kabinet s učebními pomůckami – např. Pedagogický lexikon, nebo Sborovnu pro sdílení plánování výuky. Vkládání příspěvků je snadné a intuitivní. V modulu Digifolio je možné shromáždit kolegy a spolupracovníky a vytvořit si tak bezpečné prostředí pro spolupráci a komunikaci, tzv. osobní vzdělávací síť. Modul Kolekce je prostorem pro shromažďování a třídění zajímavých materiálů z celé široké nabídky Metodického portálu RVP.CZ.

Pro podrobnější vyhledávání na Metodickém portálu RVP.CZ je možné využít pokročilé funkce, které omezují nebo naopak specifikují moduly (typy materiálů), které chcete v rámci nabídky portálu vyhledat.

Portál také v průběhu celého roku 2014 nabízel podrobné informace k Roku české hudby. Bylo zde možné prezentovat akce (nejen) základních uměleckých škol prostřednictvím jednoduchého dotazníku.

Powerpointová prezentace v PDF: http://eurohudebka.cz/data/prezentace_hublova.pdf

Z diskuze

Jiří Stárek: Bylo by možné představit Metodický portál RVP.CZ na schůzi pražské Asociace ZUŠ?

Pavlína Hublová: Ano. Nejen v Praze. Můžeme dojet do škol. Pomohlo by nám, kdyby se školy v regionu domluvily na společném čase a místě, rádi přijedeme a formou praktického workshopu seznámíme zájemce s Metodickým portálem RVP.CZ.

Užitečné odkazy

O Metodickém portálu RVP.CZ najdete článek také na  www.eurohudebka.cz.


Informace z dalších prezentací Metodického portálu RVP.CZ v roce 2014 naleznete v modulu Digifolio.

 


    hodnotil 1 uživatel

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.