Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Jak si přidávat na titulku odkazy na texty z jiných webů

Nová titulní strana Metodického portálu RVP.CZ je rozdělena cca do 3 sekcí podle možnosti personifikace registrovaným uživatelem:

 1. Vrchní část je pro všechny uživatele stejná a nelze ji nijak upravovat;
 2. v prostřední části si může registrovaný uživatel nastavit, z jaké sekce vzdělávání chce zobrazovat nejnovější příspěvky v modulech Články, DUM a Diskuze (podrobněji jsme o tom psali v příspěvku Jak si na nové titulce nastavit stupeň vzdělávání nejnovějších článků, DUM a diskuzních příspěvků);
 3. v závěrečné části je naplnění obsahu již zcela na registrovaném uživateli.

Podrobnější přehled jednotlivých částí najdete v úvodním příspěvku Jak se orientovat na nové titulní straně Metodického portálu RVP.CZ.

V předchozím díle (K čemu slouží na nové titulce lišta s ikonami a jak si vložit doporučovaný blok) jsme se zaměřili  lištu s ikonami a snadné vložení doporučených polí. V tomto příspěvku si ukážeme, jak snadno lze ukládat odkazy na jakékoli jiné stránky tak, aby se zobrazily jako záložky na titulní straně Metodického portálu RVP.CZ přihlášeného uživatele.

Registrovaný a přihlášený uživatel uvidí v poslední třetině titulní strany tuto lištu:

Nás bude zajímat ikona Záložky. Po klepnutí na tuto ikonu/text se nabídne uživateli okno, kde si může pole přejmenovat, určit si počet zobrazovaných odkazů a nastavit si velikost pole.

 

Po klepnutí na Vložit, se pole zobrazí na titulní straně Metodického portálu RVP.CZ. Jakmile na ni uživatel najede myší, nabídne se mu několik funkcí:

 1. Úprava pole. Klepnutím na ikonu tužky se vrátí uživatel do okna, kde opět může upravit název, počet zobrazených odkazů a velikost samotného pole.
 2. Přesouvání pole. Kurzor myši se najetím na horní část změní a umožní tak uživateli přesouvat pole v rámci třetí části titulní strany portálu.
 3. Odstranění pole.
 4. Bookmarklet. Nástroj, který umožní při prohlížení Internetu kdykoli přidat odkaz na titulní stranu Metodického portálu RVP.CZ (podrobněji viz níže).
 5. Ruční přidání odkazu. Klepnutím na tlačítko Přidat je možné vložit URL adresu stránky, kterou chce uživatel zobrazovat na titulce portálu po svém přihlášení.

Bookmarklet aneb Přidejte odkaz do záložek, kdykoli potkáte něco zajímavého

Bookmarklet je potřeba nejprve přetáhnout na lištu prohlížeče. Zde se vytvoří tlačítko, které uživateli umožní kteroukoli webovou stránku přidat do pole Záložky, aniž by musel překlikávat na titulní stranu Metodického portálu RVP.CZ.

Přesunutí bookmarkletu se provede tak, že uživatel podrží levým tlačítkem myší a přesune „uchycené“ tlačítko na lištu prohlížeče:

 

Nyní může uživatel kdykoli při prohlížení Internetu klepnout na toto tlačítko, doplnit informace a odeslat tak odkaz do svých záložek. Stačí jen:

 

 1.  Klepnout na tlačítko Bookmarklet RVP.CZ a zobrazit okno s detaily odkazu.
 2. Zkontrolovat URL adresu odkazu.
 3. Zkontrolovat, popř. upravit název odkazu.
 4. Uložit odkaz do svých záložek.
 5. Okno zavřít.

Co se stane, když není uživatel v prohlížeči přihlášený ke svému účtu na Metodickém portálu RVP.CZ?

Bookmarklet vyzve uživatele k přihlášení a automaticky odkaz uloží po klepnutí na Přihlásit se.

 

Uložené záložky můžete kdykoli smazat

 


Máte nějaké dotazy k tématu záložek? Napište nám do diskuze nebo komentářů tohoto příspěvku. Rádi poradíme, popř. vylepšíme tuto funkci.


    nikdo zatím nehodnotil

2 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Díky za pěkný návod! Dala jste si na něm záležet.

 2. avatar

  Děkuji. Doufám, že to bude pro naše uživatelé užitečné.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.