Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Nej… v měsících červenec a srpen

Podívejte se na výběr nejnovějších/nejúspěšnějších příspěvků Metodického portálu RVP.CZ za prázdninové měsíce…

Nejvíce zobrazované články

Rámcový vzdělávací program pro PV, autor: MŠMT

Informativní článek Opatřením ministryně školství, mládeže a tělovýchovy se mění Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání RVP s účinností od 1. 9. 2016.

Rádi bychom věděli, co přináší štěstí – TALISMANY, autor: Hana Kleisová

Jak najít ten pravý? Talismany nám odpradávna nosí štěstí, lásku, zdraví a hojnost. Mají silnou magickou moc. Chrání nás před zlem a neštěstím.

Aktivity v přírodě s předškoláky I – podzim, autor: Petra Pšeničková

Příspěvek představuje první část čtyřdílného seriálu se zaměřením na předškolní aktivity v přírodě. Nabízí inspiraci/nápady, jak do tematického plánu předškolní přípravy zahrnout podzimní aktivity v přírodě.

Nejvíce komentované články

Rádi bychom věděli, co přináší štěstí – ČÍSLO, autor: Hana Kleisová  

Z komentáře: Dobrý den, nahlédnutí do příloh uvedených v digifoliu mne uvedlo do většího kontextu. Oceňuji přesah do mnoha vzdělávacích oblastí. Ráda materiál v budoucnu využiji. Děkuji.

Oblečení I, autor: Petra Pšeničková

Z komentáře: Dobrý den, děkuji za (pro mě) netradiční téma. Určitě využiji v mateřské škole.

Od geocachingu k Pokémonu GO a zase zpět, autor: Bořivoj Brdička. Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.

Z komentáře: Pokémon GO se mi jeví jako výborný materiál pro vysvětlení principů monetizace „bezplatných“ aplikací. Najdou se v něm snad všechny mě známé prvky a díky Augmented Reality (AR) také některé novější (např. co znamená, když soubor datacom.nianticlabs.pokemongofilesil2cppMetadataglobal-metadata.dat obsahuje řetězec „Sponsor.MCDONALDS“?).

Těším se, až vznikne aplikace využívající AR, která tvůrci umožní vložit na mapu virtuální objekty, a připravit k nim příběh, který může mít obdobný potenciál oslovit žáky jako komerční fenomén, ovšem bez komerční vaty.

Okamžitá, či zpožděná zpětná vazba?, autor: Martin Herejk. Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.

Z komentáře: Zpětná vazba v modelu studentovo řešení úlohy a učitelovo hodnocení mě zajímá, a to hlavně jako prostředek pro motivaci studentů. Představme si, že studenti z dané učební skupiny víceméně paralelně řeší sérii úloh, a jejich skóre úspěšnosti se jim průběžně zobrazuje (buď na jejich obrazovce, nebo na společné třídní projekční ploše). Samozřejmě se zobrazuje skóre úspěšnosti celé skupiny, aby byla povzbuzena soutěživost studentů. A představme si technologické řešení tohoto modelu.

Nejvíce zobrazované DUMy

Geometrické tabu, autor: RNDr. Jitka Rambousková

Hra pro skupinu žáků na utvrzení terminologie z geometrie.

Vánoce interkulturně, autor: Mgr. Jan Křoustek

Materiál vznikl jako výstup projektu Jazyky interaktivně. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Křoustek. DUM se zaměřuje na osvojení a zopakování základní slovní zásoby týkající se základní slovní zásoby a informací na téma Vánoce a jejich oslava v Německu, Česku ale také v Dánsku, Švédsku nebo Finsku. Zvyky, jídlo, dárky, koledy. Závěrečná část obsahuje opakovací cvičení a konverzaci.

Hrátky s vyjmenovanými slovy po P, autor: Mgr. Petra Cemerková Golová

Materiál slouží k procvičení vyjmenovaných slov po P. Žáci je budou vyhledávat v osmisměrce a vpisovat do doplňovačky. S vyjmenovanými slovy po P a slovy příbuznými si zahrají domino.

Gimp – Výběr, autor: Mgr. Zuzana Jurajdová

Pracovní list určený do hodiny informatiky. Krok za krokem popisuje práci ve freewarovém grafickém editoru Gimp 2.8. Žáci se pomocí návodu a doplňkových úkolů naučí pracovat s různými nástroji určenými k výběru obrázků či jeho částí. Pracovní list je doplněn fotografiemi k úpravě a úkoly, které ověří, zda s nástroji žáci umí pracovat.

Nejlépe hodnocené DUMy

Piráti – Kdo je kdo, autor: Mgr. Tereza Chaloupková

Materiál obsahuje 10 obrázků pirátů, děti mají na základě jejich tvrzení přiřadit pirátům správná jména.

Minerální vody v ČR, autor: Petr Tišl

Pracovní list – aktivita. Žáci vyhledávají zdroje minerálních vod. Porovnávají jednotlivé minerální vody podle obsahu rozpuštěných iontů.

Piráti a indiáni – úkoly, Piráti a indiáni – doplňkové materiály, autor: Mgr. Tereza Chaloupková

Materiál obsahuje 10 zábavných úkolů s tématem piráti a indiáni.

Druhý DUM obsahuje řadu doplňkových materiálů k tématu piráti a indiáni, vhodné využití do projektu či tematického dne. Diplomy, šablony, obrázky, účastnický list.

Zajímavá města a místa ve Švýcarsku, autor: Mgr. Jan Křoustek

Materiál vznikl jako výstup projektu Jazyky interaktivně. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Křoustek. DUM se zaměřuje na rozšíření znalostí žáků o nejznámějších místech a největších městech Švýcarska. Zmíněny jsou také významné pamětihodnosti a přírodní krásy (Alpy). Na závěr je pro žáky připraven kvíz na zopakování nově nabytých znalostí a vědomostí.

Nejnavštěvovanější diskuze

Zdroj ilustrativních obrázků:

H. flickr.com: Many Glacier Hotel, Montana [online]. 2011-01-15 [cit. 2016-09-13]. Dostupný pod licencí CC-BY-SA na WWW: <https://www.flickr.com/photos/flatworldsedge/5357374440/>.

ulleo. Pixabay.com: [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: <https://pixabay.com/en/sun-flower-bud-sunflower-bud-summer-1627203/>. 


    nikdo zatím nehodnotil

6 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Nejlépe hodnocené DUMy: Minerální vody v ČR?
  Uvedený DUM byl hodnocen týmem rvp.cz jako zcela vynikající (5 hvězdiček + zlatá medaile"Tým rvp.cz doporučuje"), mnou v komentářích jako špatný. Počet zobrazení je nyní 440, žádný uživatel materiál ale nehodnotil. Takže hlasy pro a proti jsou 1:1. Lze jistě namítnout, že tým rvp.cz je tým (odborníků) z vážené instituce. Já ale mohu zdůraznit, že jsem svůj názor (na rozdíl od nich) blíže vysvětlil.
  Myslím, že je namístě, aby své hodnocení blíže zdůvodnil i tým rvp.cz. Předem přitom odmítám argumentaci, že jde jen o hodnocení metodické stránky - to, co kritizuji, je právě metodická stránka. Nejde to ani obejít tím, že jde o odborný text z geologie - mají ho pochopit žáci SŠ, jde zde vlastně o čtenářskou gramotnost.
  Zopakuji svoje hlavní připomínky k DUMu:
  1. Autor opakovaně uvádí, že nová definice min. vody vznikla "pod komerčním tlakem". Patří takové tvrzení (které autor nijak nedokládá) do učebního materiálu z geologie? Je to metodicky vhodné?
  2. Autor používá termín "minerál" nepřesně, v rozporu s jeho významem v geologii. Sám to připouští a navrhuje, že si to každý přece může upřesnit. Je v pořádku, když v uč. materiálu z geologie je nepřesně použit jeden ze základních geologických termínů?
  3. Autor uvádí jako vzor správného řešení úkolu, že žáci mají z textu Wikipedie vyčíst toto: Podle nové definice je miner. voda jakákoliv voda čerpaná z podzemí. Cituje sice Wikipedii, ale vytrhává jen malý kousek z kontextu a tím mění obsah definice - min. voda by pak byla třeba i špinavá voda čerpaná ze zatopeného uhelného dolu. Není toto právě ten nejběžnější způsob, jímž žáci chybně nakládají s Wikipedií? Není tohle právě to, proti čemu má škola bojovat?
  Ale musím sebekriticky přiznat - třeba je to v tom, že jsem dosud stále nepochopil reformu charakterizovanou symbolem RVP.

 2. avatar

  Materiál byl opětovně zkontrolován recenzenty modulu a je vzhledem k cílové skupině metodicky i didakticky obhajitelný. Každopádně děkujeme za komentář a rovněž za zajímavý, osobně laděný příspěvek 11. září 1951 – Den, kdy Vlak svobody přejel česko-německé hranice.

 3. avatar

  Pane Krobote, materiál byl zveřejněn 8. 7., já jsem jej v komentářích kritizoval 14. a 15. 7.. To, že byl materiál opětně recenzován sdělujete tedy právě po měsíci a teprve po výše uevedeném komentáři. Každopádně děkuji.

  Znovu pokládádm otázku: Patří opravdu DUM Minerální vody v ČR mezi nejlépe hodnocené? Je celá řada materiálů, které nikdo nekritizoval. Zde je poměr hlasů pro a proti 1:1 - nebo jaký? Počet členů týmu rvp.cz : 1? Počet členů týmu spolu s recenzenty a  autorem : 1?  Nebo máme recenzety počítat 2x?

  Materiál je tedy podle Vás "metodicky i didakticky obhajitelný". To je význam pěti hvězdiček + zlaté medaile "Tým rvp.cz doporučuje!"? Obhajitelný mi připomíná  dostatečný, čili ve škole na čtyřku. Já myslel, že jste mu dali jedničku. Proto zopakuji:

  Myslím, že je namístě, aby tým rvp.cz vysvětlil na základě čeho tento DUM hodnotil jako tak skvělý.
   
   
   

 4. avatar

  Pane Melichare,
  dle týmu MP RVP.CZ se jedná o velmi kvalitní materiál, který vedle učiva, na které je zaměřen, vhodně podporuje rozvoj informační a čtenářské gramotnosti, ocenění zaslouží zejména rozvoj produkční a recepční dovednosti kombinovat různé formy informace (graf, tabulka, mapa, odborný text, výčet). Materiál podporuje dovednost nalézat mezioborové souvislosti, dílčím způsobem přispívá i ke kritickému myšlení ve spotřebitelské výchově. V motivačním ohledu ukazuje propojenost učiva s reálným životem. Na základě těchto kritérií bylo DUMu přiděleno vysoké hodnocení.
  Děkuji za pochopení.

 5. avatar

  Pane Krobote,
  děkuji za to, že jste jménem týmu rvp.cz vysvětlil důvody skvělého hodnocení diskutovaného DUMu. Doufám, že všichni členové týmu materiál prostudovali a alespoň po mých kritických připomínkách porovnali s textem hesla ve Wikipedii.
  DUM tedy jednoznačně patří (podle týmu rvp.cz) mezi nejlépe hodnocené. Nemělo by to být takhle napsáno i ve výše uvedeném textu: "Nejlépe hodnocené DUMy podle týmu rvp.cz"? Znovu opakuji: Jsou snad i materiály, které nikdo nekritizoval, tento kritizovaný byl.

 6. avatar

  Vážený pane Melichare,
  velmi dlouho jsem váhal, zda mám, jako autor, do diskuse vůbec vstupovat. Sám materiál nepovažuji za nějak výjimečný mezi těmi, které běžně využívám. Pět hvězd jsem nežádal, ale byly mi uděleny! Materiál byl přečten recenzentem a po provedení změn byl publikován. Nyní tedy na Váš popud zkontrolován ještě jednou se stejným výsledkem.
  Odkaz na materiál:http://dum.rvp.cz/materialy/mineralni-vody-v-cr.html
  Moje osobní zkušenost je ta, že funguje. V několika verzích jej využívám již nejméně 6 let a ačkoliv geologická témata probíraná se žáky mezi 14 a 16 lety nepatří k nejoblíbenějším, tato práce se zatím vždy vydařila velmi pěkně. Myslím si, že to je zejména velkým zapojením žáků do stavby vyučovací jednotky.
  K vašim konkrétním výtkám k materiálu se vyjadřuji naposledy:
  1) Píšete, že je špatné ptát se, jak se změnila definice minerální vody pod komerčním tlakem, že to odkazuje na to, že stát je ovládán soukromými firmami
  Moje odpověď zní, že je třeba se ptát, komu tato definice vyhovuje a co to znamená pro spotřebitele. Zde je odpověď jasná. Každá zájmová skupina se pokouší v politice prosadit své potřeby a není na tom v zásadě nic špatného a v oblasti definice marketingového produktu "minerální voda" se jedná o velké částky. Nakonec přímo o lobingu při jedné ze změn legislativy z roku 2001 v roce 2006 píše i  stanovisko SZÚ pro spotřebitele - "Na základě lobování některých výrobců minerálních vod byl tento požadavek z vyhlášky v roce 2006 vypuštěn..." (http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/rady-spotrebitelum-balenych-vod). V tomto roce došlo k dalšímu uvolnění v oblasti povinného značení minerálních vod.
  Hlavním cílem otázky tedy není útok na stát nebo kohokoliv jiného (některým výrobcům totiž tyto změny naopak nevyhovují), ale prosté uvědomění si, že jako spotřebitel musím často přistupovat k informacím producentů s velkou rezervou a číst i mezi řádky.
  2) Vzorová odpověď na otázku jak se změnila definice minerální vody je prý  chybná. Nejedná se o "jakoukoliv vodu získávanou z podzemí", nýbrž o "přirozeně se vyskytující podzemní vodu původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek, stopových prvků nebo jiných součástí, které umožňují její použití jako potraviny a k výrobě balených minerálních vod" (dle příslušné vyhlášky)
  Ano, čistě z pohledu znění vyhlášky neobsahuje odpověď některé informace, ale v kontextu je správná, i když samozřejmě při diskusi ve třídě vždy upozorníme, že se stále jedná o vodu pitnou, velmi vysoké kvality.
  Vzorové odpovědi v pracovních listch v mém pojetí, se nesnaží o dokonalost, ale ukazují, jak by nám žák (velmi dobrý) asi odpověděl. Pokud panu Melicharovi nepřipadá vzorová odpověď dostatečná, bude pravděpodobně vyžadovat odpověď přesnější, což je jeho volba. Já vycházím z pedagogické praxe a několika set odpovědí, které jsem na tuto otázku získal.
  3) Pan Melichar mi vyčíta použití pojmu "minerál" pro označení "minerální látky" rozpuštěné ve vodě (ve většině materiálu využívám termín "minerální složka")
  Ano, použil jsem slovo minerál, protože mi připadá, že jsem si prozatím se všemi žáky v tomto slově rozuměl. Všichni dle mého názoru pochopili, že nemám na mysli krystaly kalcitu uzavřené v pet lahvi. Byl bych rád, kdybychom si uvědomili, že učíme žáky, kteří odejdou do běžného života a zatěžovat je tudíž debatami na této úrovni je zbytečné. Za mou pedagogickou kariéru mi prošly rukama stovky maturantů. Někteří měli o geologii zájem, ale rozhodli se pro lukrativnější obory. Dva ji opravdu vystudovali, jsou doktory geologie a ve své praxi jsou uznávanými odborníky. S nimi při debatách o geologii používáme odbornější jazyk.
  Na závěr bych rád dodal, že pan Melichar, kterého tímto srdečně zdravím a děkuji mu za všechny jeho připomínky, má, stejně jako ostatní uživatelé krásnou svobodu tento materiál ve své praxi nepoužívat a vytvořit jiný s daleko vyšší kvalitou. Rád jej potom budu využívat.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.